Všechno kolem nás je nejisté, a to je (kromě smrti) naší jedinou jistotou. Jak unášet všudypřítomnou nejistotu? Tak, že si vytvoříme jistotu sami v sobě – pevný bod, kterým jen tak něco neotřese. Můžeme se tak opírat o naši sebejistotu.
Emoce a co s nimi?
V roce 2017 jsem dostala krásnou příležitost promluvit v České televizi stručně o emocích. Moje sdělení mělo být adresováno dětem, ale myslím, že by něco z něj mohlo být užitečné i pro dospěláky. Totiž ona schopnost rozumět svým emocím a umět s nimi žít se až tak neváže na rok našeho narození - mnozí by mohli vyprávět:-) Zkrátka, je to téma náročné jak pro děti, tak pro řadu dospělých.
Během natáčení jsem byla nervózní, abych poskytnuté 4 minuty času dostatečně naplnila relevantními informacemi. Nakonec se ukázalo, že je to naopak velmi krátký čas, do nějž se mnoho informací nevejde. Proto vznikl nejprve na podzim doplňující článek a z něj následně v zimě 2017/2018 e-book o emocích, aby shrnul z mého pohledu to nejpodstatnější pro ty, kteří se se svými emocemi potýkají, nerozumí jim, vyčítají si je a mermomocí se jich snaží zbavit.

Rozhovor pro ČT se mnou o tom, jak v sobě nedusit emoce, můžete shlédnout zde:
Přepis rozhovoru si můžete přečíst tady.
A co se nevešlo do reportáže, najdete v e-booku EMOCE A CO S NIMI, který jsem v roce 2023 aktualizovala a rozšířila.
Na 20 stránkách se dozvíte:
co jsou to emoce a proč je máme
jaké můžeme rozlišovat druhy emocí
na co máme tzv. negativní emoce
jakým způsobem emoce motivují naše rozhodování
jak si poradit s emocemi svými i s emocemi druhých
jak předcházet nahromadění nepříjemných pocitů a stresu a jak je uvolňovat
E-book lze získat ZDARMA jako dárek k objednávce PUZZLE DENÍČKU - bližší informace najdete ZDE >>>

Další články
Mít někoho, s kým máme velmi blízký vztah a s kým můžeme bezpečně sdílet cokoliv, co řešíme, to je prostě skvělé. Souhlasíš? A máš někoho takového ve svém životě? Je to kamarádka, partner nebo někdo jiný?
Žijeme ve svobodné zemi a dnes, 17. listopadu, si to připomínáme a oslavujeme. Přesto můžeme namítat, že stát nefunguje ideálně, že podmínky, které nám nastavuje, nejsou pro náš život ideální, že jsme si tu svobodu představovaly jinak...
Bojuješ se sebepřijetím? Zkus tohle.
Do jaké míry se přijímáš? Tipuju, že to nebude na 100 %. Nejdřív chci říct, že v tom nejsi žádná výjimka – tou je spíš ten, kdo se opravdu na 100 % bere takový, jaký je. A myslím tím v dospělém věku, protože s absolutním sebepřijetím jsme se narodili – jako miminka jsme na sobě nic neodmítali… Naučili jsme se...
Můžeš o sobě říct, že zvládáš svoje emoce? A co to pro tebe vlastně znamená je ZVLÁDAT? Znamená to je potlačovat? Nebo je nechat proudit? Nebo ještě něco jiného?
Jak se dostat z pochmurné nálady?
Zažíváš čas od času splín? Možní se občas cítíš se smutná, je ti na nic a třeba takovému svému prožívání ani moc nerozumíš. Taková nálada tě trápí a nedovedeš se z ní zatím dostat sama. Proto očekáváš pomoc od ostatních - přemýšlíš, komu napsat, kdo by tě z té nálady mohl vytáhnout… Jenže reakce blízkých ti ne vždy pomůžou, někdy...
Tvoji blízcí ti nerozumí?
Máš ve svém okolí někoho, kdo ti rozumí? Nebo toužíš po pochopení, které ale od tvých blízkých stále nepřichází? Potřebuješ sdílet, jenže kdykoliv se k tomu odhodláš, tak přijde jenom další bolest?
Tohle je jedna z mých pracoven
Jaký je tvůj vztah k podzimu? Máš ho ráda, nebo ho naopak nesnášíš?
Je terapie drahá?
Možná se ti opakovaně stává, že tě čas od času přepadne nějaký splín a nevíš si s ním rady. A tak jsi už někdy nejspíš přemýšlela nad tím, že začít chodit na terapii by mohl být dobrý nápad. Ale pak to celé krachlo na tom, že ti terapie přišla drahá. I to se stává.