Je terapie drahá?

03.11.2023

Možná se ti opakovaně stává, že tě čas od času přepadne nějaký splín a nevíš si s ním rady. A tak jsi už někdy nejspíš přemýšlela nad tím, že začít chodit na terapii by mohl být dobrý nápad. Ale pak to celé krachlo na tom, že ti terapie přišla drahá. I to se stává.

Pojďme se dnes spolu podívat na to, za co všechno klienti terapeutovi vlastně platí, jak se dá na cenu za terapii dívat a v jakých případech je možné si ji dokonce i snížit:

💲 Cena za jedno sezení se aktuálně pohybuje zhruba mezi 1.000-1.500 Kč (jsou však i terapeuti, kteří si účtují míň nebo i víc) a možná se ti to zdá jako velmi vysoká částka. Jako klienti však neplatíme pouze za hodinu pozornosti druhého člověka – terapeuta. Platíme nejen za jeho terapeutické dovednosti, ale také za všechny jeho profesní i osobní zkušenosti, které v sobě nese a které nám skrze sebe dává k dispozici (aniž by o nich explicitně mluvil). Do ceny se promítá i to, kolik stálo jeho vzdělání, které prakticky nikdy neskončilo (bavíme se tak zpravidla o stovkách tisíc Kč). Dále daně, odvody, příp. nájem. Pak také supervize (= pravidelné konzultace terapeuta se zkušenějším terapeutem-supervizorem; mimochodem – hodina supervize stojí obvykle víc než hodina terapie). Řada terapeutů dále hradí poplatky za členství v různých odborných organizacích, které garantují jeho odbornost, resp. splnění požadovaných kvalifikačních předpokladů. Nezapomeňme mj. na inflaci. A též je potřeba vzít v potaz to, že psychoterapeuti zpravidla nepracují s klienty 8 hodin denně 5 dní v týdnu – aspoň tedy já osobně bych si netroufla na 40 terapií za týden.

💲 Přesto hodina terapie s psychologem (či jinak humanitně vzdělaným absolventem VŠ), který má ukončený dlouhodobý akreditovaný psychoterapeutický výcvik (v délce 4-5 let, cca 700 hod.) a má za sebou i nespočet jiných výcviků/kurzů, stojí obvykle míň než sezení s někým, kdo se také angažuje v oblasti "terapie", ale takové vzdělání nemá. Možná proto, že "klasická" terapie neslibuje příliš nablýskané výsledky… 🤷‍♀️

💲 Taky záleží na tom, jak vnímá hodnotu dané částky každý jednotlivý člověk – vždy bude někdo, pro koho bude daná částka malá, a někdo, pro koho bude vysoká.

💲 Ale je to i o tom, do jaké míry si do sebe dovolíme investovat. I lidé s vyššími příjmy mohou mít s tímto potíž. Téma vnímání sebehodnoty si do terapie nese řada lidí.

💲 Názor na cenu terapie může být ovlivněný i tím, jakou spatřujeme hodnotu v tom, co nám terapie může přinést. Mnohdy je terapie prostě dost nejistý podnik: Bude mi terapeut a jeho přístup vyhovovat? Opravdu mi to pomůže? Nebudou to vyhozené peníze?

💲 Takových otázek může být hodně a přijde mi důležité říct, že je možné se jim na terapii věnovat. Budeš-li o nich mluvit, dají se brzy vyjasnit odpovědi. Díky přesnějšímu uchopení toho, co vlastně potřebuješ (i s tím může pomoct terapeutický rozhovor), pak můžeš se svým terapeutem hledat, zda je možné to naplnit za jeho přítomnosti, nebo zda je lepší se obrátit jinam a příp. kam. A i za takové zjištění může investice do terapie stát za to.

➡️ Pokud jsi dočetla až sem a cena za sezení ti pořád ještě přijde vysoká, pak mám pro tebe 2 tipy, jak si můžeš cenu terapie u mě snížit. Najdeš je ve spodní části této stránky >>>

➡️ Trapie tě teď neláká, ale přesto toužíš po psychické pohodě? Získej 10minutové svépomocné video se 6 kroky, jak se stát sama sobě terapeutkou >>>