Čím víc sami sebe přijímáme, tím míň zatěžujeme naše vztahy

20.11.2023

Mít někoho, s kým máme velmi blízký vztah a s kým můžeme bezpečně sdílet cokoliv, co řešíme, to je prostě skvělé. Souhlasíš? A máš někoho takového ve svém životě? Je to kamarádka, partner nebo někdo jiný?

Ne každý však někoho takového máme. Ale můžeme mít. Můžeme se naučit vytvářet blízké vztahy.

Jak?

Můžeme si zlepšit si vztah se sebou sama – ať už díky terapii, nebo díky svépomocným metodám.

Zažít přijetí v terapii, pocítit, že jsme přijatelní takoví, jací prostě jsme, to nám výrazně usnadní sebepřijetí. Čím víc sami sebe přijímáme, tím míň zatěžujeme vztahy s druhými lidmi naším nárokem na to, aby nás ten druhý přijal, potvrdil naši hodnotu a ujišťoval nás, že jsme v pořádku nebo že nás má rád.

Pokud tě neláká zažít přijetí v terapii, nevadí. Můžeš využít svépomocnou metodu, díky které se naučíš, jak na sebe můžeš sama terapeuticky reagovat. Dovolíš si tak snáz každou svoji emoci i myšlenku, dovolíš si sama sebe se vším, co k tobě tady a teď patří. Staneš se tak sama sobě tou nejlepší možnou terapeutkou. Stačí kliknout SEM.

Naučit se být sama sobě terapeutkou je užitečná dovednost, díky které už nebudeš muset být závislá na očekávané podpoře ze strany druhých lidí (přestože je jasné, že kvalitní podpora může přijít vždycky vhod).

Co preferuješ? Terapii, sdílení s blízkými, nebo svépomoc? Co ti nejvíc funguje?

Jestli máš sdílecí náladu, pošli mi svou odpověď . Moc ráda si ji přečtu.