Dopřejte si efektivní odpočinek...

03.01.2016

Proč relaxovat?

Otázka by spíš měla znít "Proč nerelaxovat?" :-) Asi nemá příliš smysl se rozepisovat o uspěchané době, civilizačních chorobách, stresu, špatné náladě a negativním myšlení. Čím víc se zabýváme problémy, tím větší je naše psychické, a tím i fyzické napětí. Relaxace je vhodná pro každého, kdo cítí potřebu se zastavit, vydechnout si a uvolnit své vnitřní napětí.

Často se setkávám s tím, že lidé nevědí, jak vlastně efektivně relaxovat. Lehnout si nebo jít se projít mnohdy jakoby nestačilo. Proč? Protože i při tom nás mohou obtěžovat vtírající se otravné myšlenky - o tom, co nám chybí, co jsme udělali špatně, co ještě "musíme" udělat, stihnout, zařídit... Každý by si jistě mohl doplnit své.

Jak tedy relaxovat?

Principem relaxování je zaměření pozornosti jinam než na naše zatěžující myšlenky, a to zejména na naše tělo. Výsledkem dobře provedené relaxace je fyzické a psychické uvolnění. Níže uvádím tři tipy, jak můžete relaxovat.

1) NÁDECH-VÝDECH: Patrně nejsnažší a zároveň nejdostupnější formou relaxace je zaměřit svou vědomou pozornost pouze na nádech a výdech. Při každém výdechu dojde k fyziologickému svalovému uvolnění. Cvičení lze provádět vsedě či vleže.

2) ZATNOUT-POVOLIT: Další možností je svalová relaxace prováděná vleže. Pohodlně se položte na záda, ruce mějte rovně natažené a dlaněmi vzhůru, nohy natažené snožmo, paty nechte se vzájemně dotýkat a špičky mějte odsebe. Nejprve se jen pětkrát zhluboka nadechněte a vydechněte. Během dalšího nádechu zatněte všechny možné svaly v těle. Vydržte po dobu pěti sekund. Při výdechu svaly povolte. Opakujte celkem pětkrát. Cvik se doporučuje dělat před spaním, a tak je možné v uvolněné pozici setrvat do usnutí.

3) RELAXACE PĚTI SMYSLŮ: Mým posledním tipem je postupné soustředění se na jednotlivé smysly. Pohodlně se usaďte nebo položte, pomalu si zavřete oči a zaměřte se na jeden ze svých smyslů. Po chvíli tento smysl uvolněte a zaměřte svou pozornost na další smysl. Postupně se věnujte všem svým pěti smyslům. Doporučuji pořadí sluch-hmat-čich-chuť-zrak. V případě Vašeho zájmu Vám ráda zašlu audionahrávku, s jejíž pomocí Vás relaxací můžu provést.

Co s rušivými myšlenkami?

Během relaxace se Vás myšlenky s nejvyšší pravděpodobností budou i přesto snažit rušit. Co s nimi? Můžete si například zkusit představit, že je balíte do poštovních balíčků a odkládáte je vedle sebe a nebo na vlak, který je odváží daleko od Vás pryč. Pak se zase zkuste vrátit k vědomému soustředění se na Vámi vybraný objekt pozornosti.

Nechte se vést...

Je-li pro Vás relaxace novým pojmem, je příjemné, pokud Vás relaxací nejprve někdo provede. Nahrála jsem pro Vás "relaxaci pěti smyslů" a nabízím Vám ji nyní zdarma - v případě Vašeho zájmu vyplňte formulář níže.

Chci relaxovat

Máte-li zájem o poslech audionahrávky relaxace pěti smyslů ZDARMA, vyplňte prosím své údaje.

Kliknutím na potvrzovací tlačítko souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení a se zpracováním vašich osobních údajů a zároveň potvrzujete, že jste seznámen/a se zásadami ochrany osobních údajů a že je v celém rozsahu přijímáte. Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání informací se zajímavým obsahem z oblasti osobnostního rozvoje a v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním obchodních sdělení a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém vám zaslaném emailu. Vaše údaje jsou zpracovávány v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Další články

Mimořádná opatření trvají už 4 týdny. Možná je to pro vás teprve krátká doba, nebo se vám to naopak zdá už jako věčnost. Možná jste se ještě nestihli v celé situaci rozkoukat, nebo jste se už ve všech těch změnách naučili nějak fungovat. Řada lidí se rozhodla přizpůsobit, resp. na vzniklou situaci aktivně reagovat a v různé míře změnila...

Celý svět aktuálně žije společným tématem - koronavirovou epidemií. K tomuto tématu už toho bylo napsáno dost a ještě toho dost napsáno bude. Taky bych se k němu ráda vyjádřila.

Nejspíš se také dostáváte do situací, které vám jsou nepříjemné a nevíte, jak je řešit. Hledáte, jak v nich něco změnit, ale po chvíli docházíte ke zjištění, že radši nic měnit nebudete, že to tak nejspíš má být. V dané situaci nacházíte nějaký smysl, a proto v ní zůstáváte. Po čase se však zmíněná nespokojenost ozve znovu a opět...

Přepis rozhovoru Matouše Zaha s Martinou Maierovou pro ČT Déčko - Planeta Yó

Dostala jsem krásnou příležitost promluvit v České televizi stručně o emocích. Moje sdělení mělo být adresováno dětem, ale myslím, že by něco z něj mohlo být užitečné i pro dospěláky. Totiž ona schopnost rozumět svým emocím a umět s nimi žít se až tak neváže na rok našeho narození - mnozí by mohli vyprávět:-) Zkrátka, je to téma...

Čas od času nám ve vztazích nezaškodí promluvit si o vážnějších (či citlivějších, křehčích atp.) tématech. Nejlepší samozřejmě je řešit vše hned "za tepla" a nečekat, až druhému nasčítáme kritické množství "černých puntíků" nebo pomyslných kapek plnících pohár naší trpělivosti. Níže nabízím ke zvážení postup, který nám může pomoci k tomu, aby po...

"Mám pocit, že mi život nějak protéká mezi prsty... Nic nestíhám, ráno vstanu, běžím do práce a najednou je večer... Časopis jsem si nepřečetla snad roky... Kdy už tohle moje hektický období skončí...," řekla hned poté, co se usadila do křesla. Byla celé té hektičnosti plná. Chtěla žít jinak, ale netušila, jak. Nebo možná věděla, jak by její...

Blíží se konec roku a s ním i příležitost vědomě, tj. s konkrétní vizí, vstoupit do roku nového. Dnes se seznámíme s technikou nejčastěji nazývanou jako "visionboard", která nám umožní jednak objevit svou vizi, a jednak nás podpoří v jejím žití. Práci s vizí se nemusíme nutně věnovat na přelomu roku, rovněž je vhodné období kolem narozenin nebo i...