Karanténní uvědomění aneb Co nám může dát nouzový stav?

13.04.2020

Mimořádná opatření trvají už 4 týdny. Možná je to pro vás teprve krátká doba, nebo se vám to naopak zdá už jako věčnost. Možná jste se ještě nestihli v celé situaci rozkoukat, nebo jste se už ve všech těch změnách naučili nějak fungovat. Řada lidí se rozhodla přizpůsobit, resp. na vzniklou situaci aktivně reagovat a v různé míře změnila svoje fungování.

Přestože ještě nejsme u konce a dosud nevíme, jak dlouho veškerá omezení budou trvat, přijde mi užitečné si už teď po 4 týdnech v sobě udělat takovou malou inventuru, díky níž pro sebe budeme moci získat užitečné informace, jak žít dál co nejvíc spokojeně. Spousta z nás sebe zažila nějak nově a nejspíš i velmi pozitivně. Některé ze svých nových způsobů fungování bychom si možná rádi uchovali do budoucna. A právě ještě teď, dokud většina zákonných omezení stále platí, má smysl se na tyto naše objevné zkušenosti podívat víc zblízka a vědomě, případně si i dát závazek, v čem z nich bychom chtěli pokračovat i poté, co se zas svět vrátí do svých standardnějších kolejí (přestože si myslím, že ne všechno bude jako dřív).


Pokud chcete, položte si následujících 13 otázek a odpovězte si na ně, ideálně písemně, abyste se ke svým odpovědím mohli kdykoliv vrátit:


1. Které moje potřeby/přání se po dobu nouzového stavu ozývaly nejčastěji a nejvíce mě frustrovaly?

2. Jak jsem dosud zvládal(a) nenaplnění těchto potřeb/přání?

3. Co dalšího jsem se dozvěděl(a) o svých potřebách/přáních v nouzovém stavu?


4. Jaké nové situace se v mém životě objevily?

5. Které z těchto situací pro mě byly nejtěžší? Případně - byly pro mě těžší nové situace, nebo spíš některé moje staré známé?

6. Jakým způsobem jsem zvládal(a) či zvládám tyto těžké situace?


7. Jakým způsobem jsem se dokázal(a) přizpůsobit omezením / reagovat na omezení?

8. Co mi na nouzovém stavu i přes všechna omezení přeci jen vyhovuje/vyhovovalo?

9. Co všechno jsem začal(a) dělat jinak?

10. Co nového jsem se naučil(a)?

11. Co ještě jsem se o sobě dozvěděl(a)?


A na závěr ty nejklíčovější otázky:

12. K čemu ze svého minulého fungování (před nouzovým stavem) se už nikdy nechci vrátit?

13. Co z těchto všech svých výše vypsaných získaných zkušeností a způsobů fungování si chci ponechat po skončení zákonných omezení?


Třeba patříte k těm, kterých se koronavirus příliš netýká a nařízená opatření vás až tolik neomezují. Nebo je naopak možné, že jste toho v průběhu nouzového stavu mnoho ztratili a že vás možná ještě budou čekat těžké chvíle. Přála bych vám ale, abyste i přesto dokázali najít i sebemenší přínosné zrnko, které vás posune dál a pomůže vám těžkými časy projít. Třeba si pak i budete chtít nějakou svou zkušenost, která vám pomohla tuto situaci zvládnout, přenést do svého budoucího života.